This paragraph should be hidden.
Urban Bathe
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Urban Bathe Corniche Bathroom Vanity with Solid Wood Top adds style and function to any bathroom
Made of a solid hardwood frame with plywood panel construction
Blum BluMotion® soft-closing drawer glides
Foldable front and side kick plates create two unique looks
Engineered stone countertop
Rectangular under mount ceramic sink (pre-installed), drilled for single hole faucet (faucet not included)
Vanity comes pre-assembled
Adjustable feet eliminates wobble if floor is uneven
CARB2 Compliant
cUPC Certified sink
Assembled Dimensions: 60 W x 22 D x 35” H (152.5 x 56 x 89 cm)
Vanity Top Material: Solid Wood
Finish: Oxford Grey/Carrera
| Part Number | COR60OGCSS |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Material(s) | Marble, Solid Wood |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 110 lb |
| Product Use(s) | Vanity, Indoor |
| Assembled Height (in) | 34.75 in |
| Assembled Depth (in) | 22 in |
| Assembled Width (in) | 60.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 439.5 lb |
| Package Height (in) | 23.00 in |
| Package Depth (in) | 16.00 in |
|---|---|
| Package Width (in) | 13.33 in |
| Package Weight (lb) | 103.66 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Colour | Grey | Grey | Espresso | Espresso | White | |
| Material(s) | Marble, Solid Wood | Solid Wood | Solid Wood | Solid Wood | Solid Wood | |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 110 lb | 201 lb | 278 lb | 289 lb | 300 lb |
