This paragraph should be hidden.
Studio Bathe
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Urban Bathe Chloe Bathroom Vanity with Solid Wood Top adds style and function to any bathroom
Made of a solid hardwood frame with plywood panel construction
Soft-closing drawer glides
Foldable front and side kick plates create two unique looks
Engineered stone countertop
Rectangular under mount ceramic sink (pre-installed), drilled for single hole faucet (faucet not included)
Vanity comes pre-assembled
Adjustable feet eliminates wobble if floor is uneven
CARB2 Compliant
cUPC Certified sink
Assembled Dimensions: 48 W x 22 D x 35” H (122 x 56 x 89 cm)
Vanity Top Material: Solid Wood
Finish: French Grey/Carrera
| Part Number | KLZ48FGSSC |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Material(s) | Marble, Solid Wood |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 110 lb |
| Product Use(s) | Vanity, Indoor |
| Assembled Height (in) | 35.00 in |
| Assembled Depth (in) | 22 in |
| Assembled Width (in) | 47.75 in |
| Assembled Weight (lb) | 311.5 lb |
| Package Height (in) | 57.00 in |
| Package Depth (in) | 48.00 in |
|---|---|
| Package Width (in) | 40.00 in |
| Package Weight (lb) | 287.00 lb |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Colour | Grey | Grey | Espresso | White | |
| Material(s) | Marble, Solid Wood | Solid Wood | Solid Wood | Solid Wood | |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 110 lb | 201 lb | 289 lb | 201 lb |
