This paragraph should be hidden.
Urban Bathe
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The vanity fuses contemporary sensibilities with polished, transitional design to create a timeless focal point for your bath space. The countertop is crafted with natural and engineered materials to minimize maintenance and fragility yet emphasizing aesthetics and practicality.
Urban Bathe Callan Bathroom Vanity with Solid Wood Top adds style and function to any bathroom
Made of a solid hardwood frame with plywood panel construction
Blum BluMotion® soft-closing drawer glides
Foldable front and side kick plates create two unique looks
Engineered stone countertop
Rectangular under mount ceramic sink (pre-installed), drilled for single hole faucet (faucet not included)
Vanity comes pre-assembled
Adjustable feet eliminates wobble if floor is uneven
CARB2 Compliant
cUPC Certified sink
Assembled Dimensions: 48" W x 22" D x 35” H (122 x 56 x 89 cm)
Vanity Top Material: Solid Wood
Finish: White/Carrera
| Part Number | CAL48WHSSC |
|---|---|
| Colour | White |
| Material(s) | Solid Wood |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 110 lb |
| Advanced Features | Easy Assembly, Multi Storage |
| Product Use(s) | Vanity, Indoor |
| Assembled Height (in) | 36.00 in |
| Assembled Depth (in) | 22 in |
| Assembled Width (in) | 48.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 347.5 lb |
| Package Height (in) | 52.00 in |
|---|---|
| Package Depth (in) | 26.00 in |
| Package Width (in) | 51.50 in |
| Package Weight (lb) | 271.17 lb |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Colour | White | White | White | White | |
| Material(s) | Solid Wood | Solid Wood | Solid Wood, Marble | Solid Wood | |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 110 lb | 201 lb | 244 lb | 289 lb |
