This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Safety 1st Grow and Go™ Air 3-in-1 Convertible Car Seat is built to grow for extended use through three stages
Rear facing 5-40 lbs, forward facing 22-65 lbs and belt positioning booster 40-100 lbs
Superior safety with Air Protect Side Impact Technology
One-click UAS connectors for easy installation
3-position recline makes it easy to get a good fit in your car
2 integrated cup holders
2 integrated cup holders
Machine washable and dryer safe pad
Colour: Night Sky
| Part Number | 22697CEIJ |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 70.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.30 ft |
| Assembled Height (in) | 27.56 in |
| Assembled Length (cm) | 61.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.00 ft |
| Assembled Length (in) | 24.02 in |
| Assembled Weight (kg) | 10.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 22.05 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 54.00 cm |
| Assembled Width (in) | 21.26 in |
| Assembled Width (mm) | 540.00 mm |
| Backrest Type | Not Applicable |
| Buckle Type | Multi-position |
| Certifications | Transport Canada Approved |
| Colour | Black |
| Direction | Front-Facing, Rear-Facing |
| Maximum Height (cm) | 132.08 cm |
| Maximum Height (ft) | 4.33 ft |
| Maximum Height (in) | 52.00 in |
| Maximum Weight Capacity (g) | 45000.00 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 99.21 lb |
| Minimum Height (cm) | 73.66 cm |
| Minimum Height (in) | 29.00 in |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 2.20 kg |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 4.85 lb |
| Number of Headrest setting | 1 |
| Number of Heights Available | 4 |
| Number of Recline Positions | 1 |
| Package Depth (cm) | 62.23 cm |
| Package Depth (in) | 24.50 in |
| Package Height (cm) | 61.60 cm |
| Package Height (in) | 24.25 in |
| Package Weight (kg) | 8.40 kg |
| Package Weight (lb) | 18.52 lb |
| Package Width (cm) | 48.90 cm |
| Package Width (in) | 19.25 in |
| Type of Child Safety Seat | All-In-One |
