This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Safavieh Porcello 6936 Rug brings bold artistry to your floors. The rug features graphic Deco motifs, blossoming florals and ornate damasks woven from durable synthetic yarns. The rug's small rectangular size makes it ideal for accenting a living room or bedroom. Power loomed in polypropylene for lasting beauty and easy care, this rug will infuse your space with vibrant colour and pattern for years to come. Slip the rug under a sofa or dining table to transform an ordinary room into an art-inspired oasis.
Safavieh Porcello 6936 Rug features brilliantly coloured, art-inspired area rug
Art Deco graphics, blooming florals, and polished damasks
Supple synthetic yarns make these striking floor coverings a superb choice
Small rectangle size
Power loomed polypropylene
Pile height: 0.5" (1.2 cm)
| Part Number | PRL6936A-4 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Multicolour |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.51 in |
| Assembled Length (in) | 71.76 in |
| Assembled Width (in) | 47.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 14.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Multicolour | Grey | Multicolour | Grey | |
| Pattern Type | Graphic/Logo | Graphic/Logo | Floral | Solid |
