This paragraph should be hidden.
10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Natural Fiber 459 Rug, Natural, brings a casual beach house style to any space with its soft, textural, sustainably harvested sisal and sea grass fibres. Handwoven with a 100 % jute pile, this natural-coloured rug is soft underfoot at a 0.5-inch pile height. Offered in varied sizes for living rooms, bedrooms, and more, the rug's casual texture and colour work well in coastal, farmhouse, or eclectic decor. As a sustainably made product, its natural fibres make it an eco-friendly floor-covering option.
Safavieh Natural Fiber 459 Rug is soft underfoot, textural, natural in colour and woven of sustainably-harvested fibers
Casual beach house style
Sustainably-harvested sisal and sea grass
Comes in various sizes
Hand woven, 100% jute pile
Pile height: 0.5" (1.2 cm)
| Part Number | NF459A-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Other |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Jute/Sisal |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 119.52 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 46.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Textured |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Other | Other | Other | Other | Multicolour | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized |
$1155.78$1523.96
