Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Maxton Table Lamp elevates any room with graceful curves and artistic striations. Finely crafted of ceramic, Maxton’s white and blue hues are perfectly paired with chrome hardware and off-white cotton shade. Sold in sets of two.
Safavieh Maxton Table Lamp elevates any living room with its graceful curves, artistic pattern, white hue chrome finial, and an off-white shade
Body Material/Finish: Ceramic Chrome
Lamp Colour: White
Shade Content: 100% cotton
Shade Colour: Off-White
Size: 10" x 10" x 21" (25.4 x 25.4 x 53.3 cm)
| Part Number | TBL4141A |
|---|---|
| Lighting Type | Table Lamp |
| Fixture Colour | Glass |
| Shade Colour/Finish | Off-white |
| Shade Material | Ceramic |
| Shade Shape | Round |
| Power Source | Plug In |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage Rating (w) | 13 W |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Bulb Base Type | E26 - Medium Base |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Other |
| Recommended Light Bulb Colour | White |
| Product Use(s) | Indoor |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Light Bulbs Included |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Cord Length (in) | 59.84 in |
| Assembled Length (in) | 21 in |
| Assembled Width (in) | 10.00 in |
| Assembled Height (cm) | 25.40 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.83 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |