Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Lurex 186 Black/Ivory Rectangle Rug features mesmerizing organic patterns and a richly textured finish that provide an eye-catching addition to any room. Supple synthetic yarns provide a soft and comfortable feel underfoot and boast an incredible clarity of design. Power-loomed with 34% polypropylene and 66% polyester, this durable rug offers lasting beauty with a 0.5” pile height. Well-suited for high-traffic areas or children's rooms, this rug brings artful intrigue to your home décor.
Safavieh Lurex 186 Rug features a myriad of organic designs, artfully displayed in a raised cut pile to convey a marvelous sense of depth and dimension in room décor
Mesmerizing organic patterns and a richly textured finish
Using supple synthetic yarns for a comfort-soft feel underfoot and incredible clarity of design
Small rectangle
Power loomed 34% polypropylene, 66% polyester
Pile Height: 0.5" (1.3 cm)
Package Size: 48" L x 5" W x 5" H (121.9 x 12.7 x 12.7 cm)
Product Size: 4' x 6' (1.2 x 1.8 m)
| Part Number | LUR186Z-4 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Black |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.55 in |
| Assembled Length (in) | 71.76 in |
| Assembled Width (in) | 47.88 in |
| Assembled Weight (lb) | 13.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Black | Grey | Black | Grey | Black | |
| Pattern Type | Graphic/Logo | Graphic/Logo | Persian | Graphic/Logo | Persian |