This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Give your décor the perfect finishing touch with this lovely Lola Table Lamp. An artistic interpretation of the classic hourglass silhouette, Lola’s striking, glossy blue ceramic is perfectly paired with a contrasting bronze base and fittings and topped with a crisp white drum shade for a chic, designer look. Sold in sets of two.
Perk up any room in the house with the Safavieh Lola Column Lamp, featuring a navy blue ceramic hourglass base cinched in the center, a contrasting bronze base, and crisp off-white shades
Body material/finish: Ceramic Bronze
Lamp Colour: Navy
Shade Content: 100% cotton
Shade Colour: Off-White
Size: 15" x 15" x 30" (38.1 x 38.1 x76.2 cm)
| Part Number | LIT4150A |
|---|---|
| Lighting Type | Table Lamp |
| Fixture Colour | Gold |
| Shade Colour/Finish | Off-white |
| Shade Material | Ceramic |
| Shade Shape | Round |
| Power Source | Plug In |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage Rating (w) | 13 W |
| Light Bulb Type | CFL |
| Light Bulb Base Type | E26 - Medium Base |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Other |
| Recommended Light Bulb Colour | White |
| Product Use(s) | Indoor |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Light Bulbs Included |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Cord Length (in) | 59.84 in |
| Assembled Length (in) | 30 in |
| Assembled Width (in) | 15.00 in |
| Assembled Height (cm) | 38.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.25 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Lighting Type | Table Lamp | Table Lamp | Table Lamp | Table Lamp | |
| Fixture Colour | Gold | Dark Bronze | Glass | Glass | |
| Shade Colour/Finish | Off-white | White | Off-white | Off-white |
