This paragraph should be hidden.
10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This rug instantly elevates any room with dreamy imagery and subtle textures in a plush synthetic blend. Soft hues and vivid highlights make the Safavieh Lagoon 512 an easy décor choice for living rooms, bedrooms or dining areas. Power loomed using polypropylene and polyester yarns, this large rectangular rug offers lasting colour in a cut pile that's easy to maintain. The half-inch pile height provides a plush surface underfoot while remaining practical for high-traffic areas. Available in multiple sizes, this indoor rug can anchor a space with its beautifully balanced design and engaging colour palette, instantly transforming an ordinary room into a cozy oasis.
Safavieh Lagoon 512 Rug is modern décor elevated in the soft engaging hues and vivid highlights, making it a décor-smart choice for any room
Dreamy imagery and a subtle textures lend alluring character
Power loomed using soft synthetic yarns in a plush, cut pile for lasting colour
Large rectangle
Power loomed 60% polypropylene and 40% polyester
Pile Height: 0.5" (1.3 cm)
Available in a variety of sizes
| Part Number | LGN512M-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Blue |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.47 in |
| Assembled Length (in) | 119.64 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 16.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Blue | Bone | Beige | Blue | Bone | |
| Pattern Type | Graphic/Logo | Persian | Distressed | Distressed | Graphic/Logo |
$386.97
