Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Safavieh rug adds playful dimension to children's bedrooms and playrooms. This small rectangle power-loomed polypropylene indoor area rug features a plush ivory and blue shag pile that is soft underfoot yet durable enough for kid's high-traffic areas. The shag construction is made using quality synthetic yarns woven into a luxurious texture that brings flowing softness to any space. Safe for children yet stylish enough for any room, this patterned rug is a lively addition to a kid's domain.
Safavieh Kids Shag 568 Rug is playful and designed to stand up beautifully in children's playrooms or bedrooms
Plush pile shags are made using high-quality synthetic yarns woven into luxurious textures
Shags add flowing dimension to any decor
Small rectangle size
Power loomed polypropylene pile
Pile height: 1.97" (5 cm)
| Part Number | SGK568C-4 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 1.97 in |
| Assembled Length (in) | 71.76 in |
| Assembled Width (in) | 47.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 12.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |