This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
A classic double gourd form in the Juniper table lamp gets a fashion update with faceted detailing in pure white glazed ceramic. This striking transitional lamp is finished with a textured white cotton drum shade and modern acrylic pedestal and finial.
Safavieh Juniper Table Lamp gets a fashion update with faceted detailing in pure white glazed ceramic, a textured white cotton drum shade, and modern acrylic pedestal and finial
Body Material/Finish: Ceramic Silver
Lamp Colour: White
Shade Content: 100% cotton
Shade Colour: Off-White
Size: 16" x 16" x 30" (40.6 x 40.6 x 76.2 cm)
| Part Number | LIT4245C |
|---|---|
| Lighting Type | Table Lamp |
| Fixture Colour | Glass |
| Shade Colour/Finish | Off-white |
| Shade Material | Ceramic |
| Shade Shape | Round |
| Power Source | Plug In |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage Rating (w) | 13 W |
| Light Bulb Type | CFL |
| Light Bulb Base Type | E26 - Medium Base |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Other |
| Recommended Light Bulb Colour | White |
| Product Use(s) | Indoor |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Light Bulbs Included |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Cord Length (in) | 59.84 in |
| Assembled Length (in) | 30 in |
| Assembled Width (in) | 16.00 in |
| Assembled Height (cm) | 4064.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 133.33 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Lighting Type | Table Lamp | Table Lamp | Desk Lamp | Desk Lamp | |
| Fixture Colour | Glass | ||||
| Shade Colour/Finish | Off-white | Off-white | Black | White |
