This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Step into plush comfort with the Safavieh Fontana Shag 818 Rug. Its thick pile of easy-care polypropylene fibers feels soft underfoot yet remains durable enough for high-traffic areas. The creamy gray and taupe tones blend effortlessly into a variety of décor while adding textural interest to any room. Simply vacuum regularly to maintain its stylish looks for years to come. This high-density shag rug will instantly transform bare floors into an oasis that begs you to cozy up and stay awhile. Slipper-clad feet will sink into the plush pile, while the shaggy surface bounces light in all directions for a luxe yet relaxed vibe.
Safavieh Fontana Shag 818 Rug features plush pile and various designs that are décor-friendly with durable synthetics
Easy-care and easy clean for a long-lasting texture and colour
Luxurious shag rugs with style and colours to suit any décor
Power loomed polypropylene pile
Pile Height: 1.97" (5 cm)
| Part Number | FNT818A-5 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 1.97 in |
| Assembled Length (in) | 90.96 in |
| Assembled Width (in) | 63.48 in |
| Assembled Weight (lb) | 20.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 8 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Opal | Grey | Opal | Grey | Grey | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized |
