This paragraph should be hidden.
4 ft
4 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Immerse your floors in plush comfort with the Safavieh Smoke/Beige Florida Shag Rug. Woven from soft yet durable polypropylene, this rug boasts a 1.18" pile height that cushions feet in shaggy bliss. Available in a range of sizes, the Florida shag lends a flowing dimension to any décor. Its muted smoke and beige tones add an understated elegance to modern and traditional spaces alike. With indulgent texture and versatile styling, this synthetic shag rug brings cozy charm to high-traffic areas. Give your floors a stylish makeover with the sublime comfort of the Safavieh Florida shag.
Safavieh Florida Shag Rug features lush, exotic wild flowers of the Everglades
Plush pile shags are made using high-quality synthetic yarns woven into luxurious textures
Shags add flowing dimension to any decor
Comes in various sizes
Power loomed polypropylene pile
Pile Height: 1.18" (3 cm)
| Part Number | SG459-7913-4R |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 1.18 in |
| Assembled Length (in) | 47.88 in |
| Assembled Width (in) | 47.88 in |
| Assembled Weight (lb) | 11.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 4 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |
