This paragraph should be hidden.
5 ft
3 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Florida Shag Rug, Cream/Blue, brings a touch of carefree style to any space. Its creamy white high/low pile is accented with etched vine scrolls in a soft blue palette, instantly adding flowing dimension underfoot. Woven from high-quality synthetic yarns, the luxurious 1.18-inch pile offers a springy step and sumptuous feel that will have you wanting to kick off your shoes the moment you walk through the door. Shag rugs are perfect for lounging, reading, or simply adding a cozy vibe to living rooms, bedrooms, and beyond. This polypropylene shag's versatile cream and blue hues ensure it will complement a variety of decors while infusing your space with effortless charm for years to come.
Safavieh Florida Shag Rug features etched vine scrolls, coloured in a soft blue palette, springing up from a creamy white high/low shag pile
Plush pile shags are made using high-quality synthetic yarns woven into luxurious textures
Shags add flowing dimension to any decor
Comes in various sizes
Power loomed polypropylene pile
Pile Height: 1.18" (3 cm)
| Part Number | SG455-1165-3 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 1.18 in |
| Assembled Length (in) | 63.48 in |
| Assembled Width (in) | 39.60 in |
| Assembled Weight (lb) | 11.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 5 ft |
| Assembled Width (ft) | 3 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Opal | Opal | Opal | Opal | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized |
