This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Safavieh Flokati Shag 980 Rug brings a comfy, laidback vibe to any room. The super soft synthetic pile mimics the texture of traditional Greek rugs, helping your home feel instantly cozier and more inviting. The casual vibe and comforting feel of this plush rug is like slipping into your favorite pair of slippers. This oversized rug is perfect for grounding a large living room or dining room spaces with its neutral tones that work with almost any décor style, from contemporary to boho chic.
Safavieh Flokati Shag 980 Rug brings the soft feel and rich colours of ancient Greek rug design to home decor
Superb choice for contemporary, country, and boho-chic decor
Made using soft synthetic yarns
Size: 8' x 10' (244 x 305 cm)
Power loomed 100% polyester pile
Pile Height: 2.76" (7 cm)
| Part Number | FLK980A-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Bone |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 2.76 in |
| Assembled Length (in) | 119.64 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 38.99 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Bone | Silver | Bone | Opal | Opal | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Solid | Graphic/Logo |
