Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.




8 ft
5 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Dallas 257 Shag Rug, Seafoam/Ivory, brings waves of seafoam and ivory style to any room in your home. Made from high-quality synthetic yarns woven into a thick shag pile, this rug adds flowing dimension and understated elegance to living rooms, bedrooms, and beyond. The all-over tile motif and classic pattern enrich the design while the 1.48 inch pile height ensures every step feels cradled in comfort. Whether anchoring a coastal-inspired decor or accenting a more eclectic space, this Safavieh rug brings texture, warmth, and personality in a wash of soothing neutral tones.
Safavieh Dallas 257 Shag Rug enriches classic patterns and all-over tile motifs with luxurious shag textures and engaging colour
Plush pile shags are made using high-quality synthetic yarns woven into luxurious textures
Shags add flowing dimension to any decor
Comes in various sizes
Power loomed polypropylene pile
Pile Height: 1.48" (3.75 cm)
| Part Number | SGD257C-5 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Multicolour |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 1.48 in |
| Assembled Length (in) | 90.96 in |
| Assembled Width (in) | 60.72 in |
| Assembled Weight (lb) | 16.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 8 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Multicolour | Bone | Beige | Bone | Bone | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized |