Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






8 ft
5 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Century 339 Area Rug, Grey/Blue, beautifully showcases modern abstract art designs in cool, muted hues and textures. The power-loomed synthetic yarns create a soft, cosmopolitan feel underfoot that will instantly upgrade your room décor. The large rectangular shape and 0.8-inch pile height ensure it will complement a wide range of furniture styles. The subtle grey and blue colour scheme provide a quiet backdrop for your other decor, allowing you to set the mood with accent pieces and lighting. Pair it with modern decor in natural materials like wood and stone for a balanced look that celebrates minimalism with a splash of colour.
Safavieh Century 339 Area Rug beautifully showcases modern abstract art designs in cool muted hues and soft textures
Contemporary-chic rug is power-loomed using soft synthetic yarns for lasting comfort and cosmopolitan feel
Room décor is treated to a contemporary-chic upgrade with the Century Rug Collection
Large rectangle
Power loomed 100% polypropylene
Pile Height: 0.8" (2 cm)
Available in a variety of sizes
| Part Number | CTY339F-5 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Length (in) | 92.16 in |
| Assembled Width (in) | 65.88 in |
| Assembled Weight (lb) | 18.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 8 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Distressed | Texturized |
