This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Casablanca 456 Tassel Area Rug, Grey/Ivory, adds a touch of style and luxury to any space. Hand-tufted from the finest wool yarns, it features a plush 0.4-inch pile that feels as rich as it looks. The neutral grey and ivory tones give it a contemporary yet classic appeal that's perfect for modern farmhouse, industrial, or eclectic interiors. The elegant tassel detailing and clean geometric patterns are reminiscent of Moroccan rug artistry, while the large 8 x 10 feet size makes it ideal for living rooms, dining rooms, or bedrooms. Its organic simplicity and stylish yet understated design mean this wool blend rug will enhance your home's aesthetics for years to come, complementing virtually any decor.
Safavieh Casablanca 456 Tassel Area Rug is plush, luxurious and adds a timeless yet contemporary touch to your space
Classic style of traditional Moroccan rug
Hand-tufted using the finest wool to create the natural fleece tones and clean designs reminiscent of the organic simplicity of Moroccan rug artistry
Casablanca Collection of fine shag and flokati rugs displays the organic simplicity and classic style of traditional Moroccan rug weavers
Large rectangle
Hand tufted 100% wool
Pile Height: 0.4" (1 cm)
Package Size: 95" L x 8" W x 8" H (241.3 x 20.3 x 20.3 cm)
Product Size: 8' x 10' (2.4 x 3 m)
| Part Number | CSB456F-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Recycled Materials |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 119.64 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 33.99 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
$603.99
