This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Sensuous and curvaceous, the set of two Boise table lamps is a reflection of the return to natural materials. A cylindrical base covered in capiz shell tiles contrasts an acrylic finial and pedestal and is topped with a textured white cotton shade.
Sensuous and curvaceous, the Safavieh Boise Table Lamp is a reflection of the return to natural materials with a cylindrical base covered in capiz shell tiles, an acrylic finial and pedestal, and a textured white cotton shade
Body Material/Finish: Shell Silver
Lamp Colour: Cream
Shade Content: 100% cotton
Shade Colour: Off-White
Size: 15" x 15" x 27.5" (38.1 x 38.1 x 69.8 cm)
| Part Number | LIT4292A |
|---|---|
| Lighting Type | Table Lamp |
| Fixture Colour | Glass |
| Shade Colour/Finish | Off-white |
| Shade Material | Shell |
| Shade Shape | Round |
| Power Source | Plug In |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage Rating (w) | 13 W |
| Light Bulb Type | CFL |
| Light Bulb Base Type | E26 - Medium Base |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Other |
| Recommended Light Bulb Colour | White |
| Product Use(s) | Indoor |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Light Bulbs Included |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Cord Length (in) | 59.84 in |
| Assembled Length (in) | 27 1/8 in |
| Assembled Width (in) | 15.00 in |
| Assembled Height (cm) | 38.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.25 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Lighting Type | Table Lamp | Desk Lamp | Table Lamp | Table Lamp | Desk Lamp | |
| Fixture Colour | Glass | Black | Black | Dark Bronze | Grey | |
| Shade Colour/Finish | Off-white | Champagne | White | White | White |
