Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.







Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Amscan
This general occasion banner kit contains 120 blue pennants printed with a cross sign for an attractive and fun addition to your party decor. Customize the pennants with names, dates or messages to surprise your guests and add a personalized touch that will make your celebration complete. The pennants are easy to combine with other decor to dress up any general occasion party.
Personalize a big banner for your little one's big day with this Blue Sacraments Personalized Pennant Banner Kit!
Includes everything you need to create a message of up to 24 letters
Form your message with any of the 120 blue letter number and punctuation mark stickers
Stick them to the adorable blue paper pennant flags featuring cross prints
Package includes a long white ribbon for stringing together pennant flags
Colour: Blue
Includes 120 numbers and characters stickers: (8) E, (7) A, (5) each of : I, R, S, T, (4) each of: B, C, D, F, G, L, M, N, O, P, (3) each of: H, J, K, U, Y, (2) each of: Q, V, W, X, Z, !, &, 0-9 ,period, and (1) each of: ST, RD, TH, ND and apostrophe
Also includes (24) 6 1/2" W x 9" H pennants and (1) 26' L ribbon
| Part Number | 120259 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 1.02 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Height (in) | 0.40 in |
| Assembled Length (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Length (in) | 12 in |
| Assembled Width (cm) | 24.64 cm |
| Assembled Width (in) | 9.70 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 246.38 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Blue |
| Decoration Type | Banner |
| License Name | Other |
| Light Bulb Colour(s) | Clear |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Paper, Plastic |
| Number of Pieces | 24 |
| Package Depth (cm) | 30.99 cm |
| Package Depth (in) | 12.20 in |
| Package Height (cm) | 0.76 cm |
| Package Height (in) | 0.30 in |
| Package Weight (kg) | 0.18 kg |
| Package Weight (lb) | 0.40 lb |
| Package Width (cm) | 24.64 cm |
| Package Width (in) | 9.70 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Blue |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Rectangle |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Religious, Communion |
Only Show Differences | |||||
| Ratings |