This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Posi-Temp's minimalist brushed nickel trim transforms your bath into a modern oasis. Requiring a MOEN valve to operate, this trim was built to last with clean, contemporary styling. The ultra-sleek finish provides a subtle, understated spa-like effect that maximizes comfort while minimizing distractions, perfect for a relaxing soak.
Moen 90 Degree Posi-Temp Tub and Shower Valve Trim Kit provides a lightly brushed warm-grey metallic look
Requires valve #2510, 2520, 2570, or 2590 (sold separately) to complete installation
Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
Coordinates with other products in the 90-Degree Collection
Finish: Brushed Nickel
Model Number: TS2711BN
| Part Number | TS2711BN |
|---|---|
| Faucet Type | Tub/Shower Faucet |
| Plumbing Finish | Brushed Nickel |
| Design Style | Transitional |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Not Applicable |
| Faucet Install | No Faucet Install |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Installation Hardware Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 9.46 l/min |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 7 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 7.80 in |
| Assembled Height (in) | 4.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 1.8 lb |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on moen.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on moen.com
