This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Modeno's square tank cover turns an eyesore into a stylish new outdoor accent piece. Constructed from glass-fiber reinforced concrete, this cover easily disguises a propane tank while giving your patio seating area a unified look. Measuring 15.7 by 15.7 by 20 inches and weighing 33 pounds, the cover also doubles as a side table or stool for extra outdoor seating or storage.
Modeno Round Tank Cover turns your functional propane tank into a stylish new accent and doubles as a side table or stool
Designed to easily conceal a propane tank while providing a unified look to your outdoor seating area
Body constructed with glass-fiber reinforced concrete
Product size: 15.7" x 15.7" x 20" (40 x 40 x 50 cm)
Product weight: 33 lbs (15 kg)
| Part Number | G6M6 |
|---|---|
| Fireplace Types | Universal |
| Primary Material | Concrete |
| Colour | Grey |
| Assembled Height (in) | 20.00 in |
| Assembled Width (in) | 15.67 in |
| Assembled Length (in) | 15.7 in |
| Assembled Weight (lb) | 32.85 lb |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Fireplace Types | Universal | Universal | Universal | Universal | Gas | |
| Primary Material | Concrete | Concrete | Fiberglass | Concrete | Concrete | |
| Colour | Grey | Black | Bronze | Black | Black |
