This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:30 a.m., Apr 10
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Specifically designed and formulated for truck & SUV gasoline engines.
Mobil 1 Truck and SUV 5W30 Formula Synthetic Motor Oilis an advanced full synthetic formula Specifically designed and formulated for truck and SUV gasoline engines
Provides outstanding performance under all operating conditions
Extra protection for hard-working engines
Protects trucks and SUVs in tough operating conditions
Tested and proven in 5,000 lb towing test
This product has the following builder approvals: GM dexos1™ Gen 2 Licensed This product is recommended for use in applications requiring: Ford WSS-M2C929-A; GM 4718M; GM 6094M; Ford WSS-M2C946-A; Ford WSS-M2C946-B1 This product meets or exceeds the requirements of: API SL; API SM; API SN; API SN PLUS; API SN PLUS RESOURCE CONSERVING; API SN Resource Conserving; API SP; API SP Resource Conserving; ILSAC GF-6A; ACEA A5/B5; Ford WSS-M2C961-A1
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 125821 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 230.00 °C |
| Flash Point (°F) | 446.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 125821 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -30.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -22.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 6.20 cm |
| Package Depth (in) | 2.44 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 23.10 cm |
| Package Height (in) | 9.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.95 kg |
| Package Weight (lb) | 2.08 lb |
| Package Width (cm) | 11.00 cm |
| Package Width (in) | 4.33 in |
| Pour Point (°C) | -45.00 °C |
| Pour Point (°F) | -49.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 23.10 cm |
| Product Height (in) | 9.09 in |
| Product Length (cm) | 6.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.20 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 1.00 l |
| Product Volume (gal) | 0.26 gal (US) |
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Product Weight (kg) | 1.00 kg |
| Product Weight (lb) | 2.20 lb |
| Product Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Width (in) | 4.33 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 5w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent, High Mileage | Detergent | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 6 | 3 | 6 | 6 | 6 |
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
