This paragraph should be hidden.
Pick up available 11:30 a.m., Apr 09
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Maximize your engine's performance with help from this advanced Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine Oil. This advanced engine oil is specially designed to help protect critical engine parts for thousands of kilometres between oil changes. With its superior thermal and oxidation stability, this advanced full synthetic formula oil works to extend the lifespan of your truck or SUV's gasoline engine.
Specifically designed and formulated for truck and SUV gasoline engines
Additives help prevent deposit formation
Extra protection for hard-working engines
Protects trucks and SUVs in tough operating conditions
Protects for up to 16,000 kilometers between oil changes*
This product is recommended for use in applications requiring: Ford WSS-M2C930-A; Ford WSS-M2C945-A; Ford WSS-M2C945-B; GM 6094M
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
4.73 L
| Part Number | 125819 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 3 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 241.00 °C |
| Flash Point (°F) | 465.80 °F |
| Manufacturer Part Number | 125819 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -40.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.20 cm |
| Package Depth (in) | 4.41 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.70 cm |
| Package Height (in) | 12.48 in |
| Package Weight (kg) | 4.15 kg |
| Package Weight (lb) | 9.15 lb |
| Package Width (cm) | 20.60 cm |
| Package Width (in) | 8.11 in |
| Pour Point (°C) | -48.00 °C |
| Pour Point (°F) | -54.40 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.70 cm |
| Product Height (in) | 12.48 in |
| Product Length (cm) | 11.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 4.73 l |
| Product Volume (gal) | 1.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4700.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.70 kg |
| Product Weight (lb) | 10.36 lb |
| Product Width (cm) | 20.60 cm |
| Product Width (in) | 8.11 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 0w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 3 | 6 | 3 | 3 | 3 |
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 1-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
