Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Let`s Go Aero
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Let`s Go Aero
The Let's Go Aero Silent Hitch Pin with Clip is designed for 2" hitch receivers. It features a 5/8" diameter pin with a clip and eliminates distracting rattle and motion in the hitch by absorbing shock loads. The product includes a 5/8" equalizing sleeve for increased sheer strength and is made from hot dip zinc coated steel with heavy-duty steel spring nut, sleeve, and washers for corrosion-free performance. This hitch pin is transferable to any 2" hollow tow device and is rated for up to Class IV towing. It is also RV approved.
Let's Go Aero Silent Hitch Pin with Clip features a 5/8" diameter pin with clip for 2" (5 cm) hitch receivers
Eliminates distracting rattle and motion in hitch, absorbing shock loads
Includes 5/8" equalizing sleeve to meet the I.D. (inner diameter) of hitch receiver hole and increase sheer strength
Hot dip zinc coated steel with heavy-duty steel spring nut, sleeve, and washers provides corrosion free performance
Transferable to any 2" (5 cm) tow device that is hollow (hitch accessory shank tubing must be hollow, not solid)
Rated for up to Class IV towing
RV approved
| Part Number | SHP359 |
|---|---|
| Advanced Features | Corrosion Resistant |
| Colour | Silver |
| Diameter (in) | 0.62 in |
| Diameter (mm) | 15.88 mm |
| Dowel and Pin Type | Hitch Pins |
| Package Depth (cm) | 3.81 cm |
| Package Depth (in) | 1.50 in |
| Package Height (cm) | 17.78 cm |
| Package Height (in) | 7.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.41 kg |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 0.90 lb |
| Package Width (cm) | 7.62 cm |
| Package Width (in) | 3.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Shape | Round |
| Sustainability | Product contains recycled content |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars