This paragraph should be hidden.
Lego Batman
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® The Batman Movie The Scuttler features a fully posable body and head with adjustable ears to match your play
The Scuttler cockpit opens for a minifigures to fit inside
Includes Poison Ivy's vine monster with posable vines for added play
Weapons include: Batman's two Batarangs, The Joker's pop gun and Commissioner Gordon's gun
Accessory elements include: Batman's cape, utility belt, Jokers special purple coat tail, Dick Grayson's bow tie, Poison Ivy's skirt and two vines
The Scuttler dimensions: 8.6 H x 9 W x 10 L (22 x 25 x 27 cm), with arms extended 15" L (38 cm)
Vine monster dimensions: 1.9 H x 4 W x 4" D (5 x 11 x 11 cm)
Set includes six minifigures: Batman, The joker, Poison Ivy, Commissioner Gordon, Barbra Gordon and Dick Grayson
Set contains 775 pieces
Suitable for ages 9-14
| Part Number | 6175868 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 775 |
| Package Depth (cm) | 7.85 cm |
| Package Depth (in) | 3.09 in |
| Package Height (cm) | 28.19 cm |
| Package Height (in) | 11.10 in |
| Package Weight (kg) | 1.17 kg |
| Package Weight (lb) | 2.58 lb |
| Package Width (cm) | 54.00 cm |
| Package Width (in) | 21.26 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 775 | 909 | 678 | 154 | 450 | |
| Package Depth (cm) | 7.85 cm | 9.40 cm | 5.70 cm | 4.60 cm | 7.60 cm |
