This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The LEGO Super Mario Fire Mario Power-Up Pack really heats up imaginative play. Simply pop the fiery costume onto your LEGO Mario figure and watch him react with flaming sound effects and new moves, collecting extra fire power in your LEGO Super Mario levels. Kids can build endless challenges with this power-up pack, nurturing creative problem-solving as they compete with friends or play solo. The illustrated instructions make this toy a fun gift for children who already own the LEGO Adventures with Mario Starter Course (71360) playset. The free LEGO Super Mario app also has building instructions, as well as other fun suggestions for creative ways that kids can build and play. The app offers a safe environment for kids to share ideas.
LEGO® Super Mario Fire Mario Power-Up Pack features an outfit for Mario™ that makes him react in different ways and gives him the chance to earn Fire Attack power
Collectible accessory set makes a great gift toy for kids who own the LEGO Mario figure found in the Adventures with Mario Starter Course (71360) playset
Free LEGO Super Mario app also has building instructions, plus fun suggestions for creative ways kids can build and play, and it offers a safe environment for kids to share ideas
Perfect for fun competitions with friends or solo games, LEGO Super Mario toy playsets bring a family-favorite character into the real world and offers limitless challenges and nurture problem-solving creativity
Other LEGO Mario upgrades are available to use with the Starter Course and Expansion Sets, including the Propeller Mario Power-Up Pack (71371), Cat Mario Power-Up Pack (71372), and Builder Mario Power-Up Pack (71373)
Ages 6+
| Part Number | 6288930 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 4.70 cm |
| Package Depth (in) | 1.85 in |
| Package Height (cm) | 9.09 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 3.58 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.09 lb |
| Package Width (cm) | 12.19 cm |
| Package Width (in) | 4.80 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
