Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Super Mario Cat Mario Power-Up Pack features an interactive outfit for LEGO®® Mario™ (figure not included) to wear that causes him to make purring sounds and meow and gives him the power to walk up walls and win digital coins
Unique toy playset makes a great gift for kids who own the Adventures with Mario Starter Course (71360), which includes the LEGO Mario figure
Building instructions for this LEGO set can be found in the box and on the free LEGO Super Mario app and the app is a safe environment for kids to share their creations and includes inspiration for creative ways to build and play, plus other fun stuff
Give kids cat-like qualities in their LEGO® Super Mario™ games with this Cat Mario Power-Up Pack (71372), featuring a buildable, interactive outfit for LEGO® Mario™ (figure not included) to wear
Brick-built accessory fits on the LEGO® Mario™ figure that is included in the Adventures with Mario Starter Course (71360) toy playset, causing unique sounds and a unique image to appear on Mario’s torso screen
Other LEGO® Mario™ upgrades are available to use with the Starter Course and Expansion Sets, including the Fire Mario Power-Up Pack (71370), Propeller Power-Up Pack (71371), and Builder Mario Power-Up Pack (71373)
Ages 6+
| Part Number | 6288934 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 4.70 cm |
| Package Depth (in) | 1.85 in |
| Package Height (cm) | 9.09 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 3.58 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.09 lb |
| Package Width (cm) | 12.19 cm |
| Package Width (in) | 4.80 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO