This paragraph should be hidden.
LEGO Star Wars
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Star Wars™ Resistance X-Wing Fighter™ makes a great addition to any microfighter collectible set
Features folding wings and an open cockpit with space for a minifigure to sit
Match up with the First Order Snowspeeder microfighter for ice-planet-themed combat (sold separately
Suitable for ages 6-12
Includes: A blaster pistol, an X-Wing Pilot helmet and a Resistance X-Wing Pilot minifigure
Pieces: 87
| Part Number | 6135656 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 87 |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Height (cm) | 12.19 cm |
| Package Height (in) | 4.80 in |
| Package Weight (kg) | 0.09 kg |
| Package Weight (lb) | 0.20 lb |
| Package Width (cm) | 14.10 cm |
| Package Width (in) | 5.55 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 87 | 700 | 707 | 813 | 559 | |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm | 9.10 cm | 5.70 cm | 5.90 cm | 9.10 cm |
