This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Recreate scenes from the classic Star Wars™ trilogy with this awesome building toy for kids, featuring a LEGO® brick-built version of Luke Skywalker’s iconic X-wing Fighter (75301)
Includes Luke Skywalker, Princess Leia and General Dodonna LEGO® minifigures, each with weapons including Luke’s lightsaber, plus an R2-D2 LEGO droid figure for role-play adventures
The X-wing features an opening LEGO® minifigure cockpit, space for R2-D2, wings that can be switched to attack position at the touch of a button, retractable landing gear and 2 spring-loaded shooters
Fun to build and play with solo or as a group activity, this building toy makes a super birthday present, holiday gift or surprise treat for creative kids and any Star Wars™ fan aged 9 and up
This starfighter construction model measures over 3 in. (8 cm) high, 12.5 in. (31 cm) long and 11 in. (28 cm) wide, and looks awesome displayed in a child’s bedroom between playtime missions
Buying for a big Star Wars™ fan who is a LEGO® beginner? Don’t worry. This set comes with step-by-step, illustrated instructions so they can build with Jedi-like confidence
LEGO® Star Wars™ sets are fabulous for kids (and adult fans) to recreate scenes from the saga, dream up original stories or just build and proudly display the construction models
Ever since 1958, LEGO® components have met stringent industry standards, meaning they are compatible and connect consistently – no need to use the Force
| Part Number | 6332971 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 7.05 cm |
| Package Depth (in) | 2.78 in |
| Package Height (cm) | 26.20 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.31 in |
| Package Weight (kg) | 0.74 kg |
| Package Weight (lb) | 1.63 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | Lego |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | No Character | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
