This paragraph should be hidden.
Pick up available 12:00 p.m., Apr 09
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring the drama of the Battle of Hoth into your home with this dynamic AT-AT building set for adults (75440). Recreate authentic details of the iconic AT-AT walker, as deployed by the ground forces of the Galactic Empire. Add a Rebel Alliance snowspeeder in flight, wrapping its tow cable around the AT-AT’s legs as in the thrilling Star Wars: The Empire Strikes Back™ scene. Enjoy quality time immersing yourself in this nostalgic, rewarding build, and display your creation on the stand with a nameplate.
BUILDING SET FOR ADULTS – Relive Battle of Hoth action from Star Wars: The Empire Strikes Back™ with this mid-scale LEGO® Star Wars™ build-and-display model of an AT-AT walker (75440) and Snowspeeder
CAPTURE THE DRAMA – Create a dynamic LEGO® brick-built snapshot of a Snowspeeder wrapping its tow cable around the legs of an AT-AT to try and topple it
DESIGNED FOR DISPLAY – Showcase your creation on the buildable stand with a nameplate
BUILD YOUR COLLECTION – This collectible set complements the LEGO® Star Wars™ range of mid-scale buildable models of iconic Star Wars starships
GIFT FOR ADULT FANS – Treat yourself or gift this LEGO® building set to a creative friend who loves the classic Star Wars™ trilogy
3D BUILDING INSTRUCTIONS – Get ready to build like never before with the LEGO® Builder app, where you can save sets, track your progress, zoom in and rotate your set with 3D building instructions
FROM A GALAXY FAR, FAR AWAY TO YOUR HOME – LEGO® Star Wars™ collectible sets for adults are designed for people who enjoy hands-on creative activities to relax and recharge
DIMENSIONS – The AT-AT in this 525-piece set measures over 6.5 in. (17 cm) high, 7.5 in. (19 cm) long and 4.5 in. (11 cm) wide and makes an eye-catching desk decoration
| Part Number | 6588620 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 18+ |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Assorted |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 525 |
| Package Depth (cm) | 5.90 cm |
| Package Depth (in) | 2.32 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 26.20 cm |
| Package Height (in) | 10.31 in |
| Package Weight (kg) | 0.62 kg |
| Package Weight (lb) | 1.37 lb |
| Package Width (cm) | 28.20 cm |
| Package Width (in) | 11.10 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
