This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Kids can enjoy hours of epic battle action with this LEGO® Star Wars: The Clone Wars Armored Assault Tank (AAT) building set (75283). The AAT has lots of realistic details to inspire fun, creative play, including opening hatches with space inside for the Battle Droids, LEGO minifigures, 2 spring-loaded shooters and a rotating turret with an elevating cannon.
Recreate thrilling 501st Legion vs. Battle Droid conflicts from Star Wars: The Clone Wars with this awesome Armored Assault Tank (AAT) LEGO® building toy for kids (75283)
Set includes 2 LEGO® Star Wars™ minifigures – Ahsoka Tano and Ahsoka's Clone Trooper – AAT Driver Battle Droid and Battle Droid LEGO figures, and cool weapons including 2 Lightsabers to role-play action stories
The AAT building toy has many cool features to inspire battle play including 2 spring-loaded shooters, a rotating turret with an elevating cannon, plus opening front and turret hatches to place the Battle Droids inside
286-piece construction toy makes a great holiday gift and offers a fun, rewarding building challenge for boys and girls aged 7+. It combines brilliantly with other LEGO® Star Wars™ sets for even more creative fun
AAT building toy measures over 4.5” (12 cm) high, 8.5” (21 cm) long and 5.5” (14 cm) wide. Fans can also command the vehicle in the LEGO® Star Wars: The Skywalker Saga video game for extra creative fun
Ages 7+
| Part Number | 6289024 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 286 |
| Package Depth (cm) | 5.89 cm |
| Package Depth (in) | 2.32 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.46 kg |
| Package Weight (lb) | 1.01 lb |
| Package Width (cm) | 35.41 cm |
| Package Width (in) | 13.94 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | No Character | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
