This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO Star Wars™ Anakin's Podracer 20th Anniversary Edition is a reinterpretation of the 7131 Anakin’s Podracer set from 1999 and makes a great LEGO Star Wars™ gift for builders of any age
Includes 3 LEGO Star Wars™ minifigures: Anakin Skywalker, Padmé Amidala and bonus anniversary Luke Skywalker in his X-wing pilot suit on a detachable display stand
Pilot Luke Skywalker minifigure is a faithful representation of the original minifigure from 1999 and includes a 20th anniversary logo
Weapons include Luke Skywalker’s blue Lightsaber and a blaster for Padmé
Also includes Luke’s wrench accessory element
Features big engines, extending flaps, an open minifigure cockpit and a convenient play handle
Play out exciting race scenes from Star Wars: The Phantom Menace and other scenes from the Star Wars saga
Vehicle measures over 3” (10 cm) high, 13” (35 cm) long and 4” (12 cm) wide
| Part Number | 6251729 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 279 |
| Package Depth (cm) | 26.21 cm |
| Package Depth (in) | 10.32 in |
| Package Height (cm) | 6.10 cm |
| Package Height (in) | 2.40 in |
| Package Weight (kg) | 0.36 kg |
| Package Weight (lb) | 0.79 lb |
| Package Width (cm) | 19.10 cm |
| Package Width (in) | 7.52 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
