This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® NINJAGO® Final Flight of Destiny’s Bounty (71749) introduces youngsters to building before they recreate ninja stories with this LEGO ship playset crammed with exciting features
Playset includes 4 minifigures – ninjas Kai, Zane and Jay and their enemy Ghost Ninja Karenn, plus a Starter Brick to get the fun started quickly
The Destiny’s Bounty ship boasts a foil sail, rotating boosters, a steering wheel, a detachable jet ski toy and an anchor on a chain to really fire up youngsters’ imaginations
The playset also features a dragon toy with wings that flap when kids apply pressure on its back. There is also a saddle for the ninja minifigures to ride in
A great birthday or holiday gift for passionate ninja fans aged 4 and up who are excited to learn how to build with LEGO® bricks
| Part Number | 6332526 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 5.65 cm |
| Package Depth (in) | 2.22 in |
| Package Height (cm) | 26.20 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.31 in |
| Package Weight (kg) | 0.65 kg |
| Package Weight (lb) | 1.43 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | Lego |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
