This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Launch flick missiles at the Flame Thrower with the LEGO® Nexo Knights Lance’s Mecha Horse
The 2-in-1 Mecha Horse features 2 flick missile shooters and Lance’s detachable NEXO Lance
Knock the enemy over with the NEXO Lance
Detach the Lancebot and send it into battle
Convert the Mecha Horse into the Turbo Jouster vehicle for fast gameplay and chase scenes
Suitable for ages 8-14
Includes: Lancebot’s spear and Flame Thrower’s crossbow, 2 helmets and 3 minifigures: Lance Richmond, Lancebot and a Flame Thrower
Pieces: 237
| Part Number | 6132501 |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 26.21 cm |
| Package Depth (in) | 10.32 in |
| Package Height (cm) | 4.60 cm |
| Package Height (in) | 1.81 in |
| Package Weight (kg) | 0.34 kg |
| Package Weight (lb) | 0.75 lb |
| Package Width (cm) | 19.10 cm |
| Package Width (in) | 7.52 in |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Package Depth (cm) | 26.21 cm | 6.20 cm | 9.40 cm | 7.10 cm | |
| Package Depth (in) | 10.32 in | 2.44 in | 3.70 in | 2.80 in | |
| Package Height (cm) | 4.60 cm | 22.20 cm | 37.80 cm | 35.40 cm |
Yes, I recommend this product.
