This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Juniors City Central Airport is an Easy to Build set that features an airport terminal with Starter Brick baseplate and wall element, control tower and working conveyor belt
Includes five minifigures, two airplanes with Starter Brick bases, working luggage conveyor belt, floodlight with tool areas, fueling truck, and four buildable landing strips
Accessory elements include orange cones, a wrench, marshalling wand, camera, oil can, flight ticket, package, suitcases, and much more
Load the suitcases and packages on the conveyor belt and turn the wheel to send them to the baggage cart
Load the luggage or packages onto the baggage cart and haul them to the planes
LEGO® Juniors building toys are compatible with all LEGO construction sets for creative building
Airport terminal measures over 5” (15 cm) high, 7” (19 cm) wide and 2” (6 cm) deep
Cargo plane measures over 1” (5 cm) high, 5” (13 cm) long and 5” (14 cm) wide
Passenger plane measures over 2” (7 cm) high, 5” (13 cm) long and 5” (14 cm) wide
Baggage cart with two trailers measures over 1” (3 cm) high, 5” (13 cm) long and 1” (3 cm) wide
Ages 4-7
Includes 376 pieces
| Part Number | 6213869 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 376 |
| Package Depth (cm) | 9.40 cm |
| Package Depth (in) | 3.70 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 0.90 kg |
| Package Weight (lb) | 1.98 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 376 | 887 | 450 | 691 | |
| Package Depth (cm) | 9.40 cm | 9.40 cm | 7.60 cm | 9.40 cm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
