This paragraph should be hidden.
Proudly Canadian
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Features a ski lift with winch function, ski slope with slide function, mountaintop restaurant with service counter, table and benches, rock climbing wall, bear cub cave, mini slope, equipment hire stand and a trail map stand.
Accessory elements include a snowboard, skis, ski poles, binoculars, pie, sandwich, hot dog, cup, menu and a map
Warm up in the restaurant with a hot chocolate or hot dog
Includes Mia and Olivia mini-doll figures in skiing outfits, plus a Biscuit the bear cub figure
Slide down the ski slope and use the ski lift winch function to get back to the top
Ages 8-12
585 Pieces
| Part Number | 6174716 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 585 |
| Package Depth (cm) | 6.10 cm |
| Package Depth (in) | 2.40 in |
| Package Height (cm) | 28.19 cm |
| Package Height (in) | 11.10 in |
| Package Weight (kg) | 0.78 kg |
| Package Weight (lb) | 1.72 lb |
| Package Width (cm) | 48.01 cm |
| Package Width (in) | 18.90 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 585 | 450 | 373 | 86 | 1101 | |
| Package Depth (cm) | 6.10 cm | 7.60 cm | 6.10 cm | 4.50 cm | 9.40 cm |
