This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Friends Amusement Park Hot Dog Van features a Hot Dog Van with turning wheels, grill, cash register, driver’s seat, 2 barstools and a rooftop dining area with table and 4 stools
Drive the van to find the best spot at the Amusement Park and start cooking on the grill
Open up the roof for easy play inside the van
Use the tongs to take a sausage from the grill and put it in the bun with sauce
Climb up the ladder to enjoy your hot dog and drinks in the rooftop dining area
Features a carnival cut-out board with 2 holes for the mini-dolls’ faces, a camera with instant photo function and a funfair distorted mirror
Includes 2 mini-dolls figures: Stephanie with a cap and Nate with a giant hot dog costume
Accessories include: hot dog buns and sausages to fit inside, tongs, ketchup and mustard bottles, water bottle, glass, cherries, menu board, bill and a photograph
Suitable for ages 6-12
Contains 243 pieces
| Part Number | 6136484 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 243 |
| Package Depth (cm) | 5.89 cm |
| Package Depth (in) | 2.32 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.45 kg |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (cm) | 35.41 cm |
| Package Width (in) | 13.94 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 243 | 237 | 778 | 66 | 199 | |
| Package Depth (cm) | 5.89 cm | 4.60 cm | 6.10 cm | 4.60 cm | 4.60 cm |
