This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This building set is perfect for kids who love role-play toys with action. Young builders can construct the ripcord fire helicopter that actually flies, alongside a response all-terrain vehicle and a fire scene. Kids get 3 minifigures including a worker with a cool welding mask, a firefighter helicopter pilot and LEGO City TV heroine fire chief Freya McCloud. With easy-to-follow building instructions, even young LEGO fans can dive straight into an imaginative build-and-play experience, pretending to be fun characters and launching the new-for-January-2020 ripcord police helicopter into the air.
LEGO® City Fire Helicopter Response is an awesome building set for kids who love action toys,
This fire helicopter response playset features a ripcord helicopter toy
Kids can enjoy heroic missions with LEGO® City TV fire chief Freya McCloud
Includes a flying ripcord helicopter that kids can launch into the air
Ideal gift idea for kids 5 to 8 years who love action-packed role play
Helicopter toy is over 2" (6 cm) high, 7" (19 cm) long and 4" (12 cm) wide
No batteries required – just a ripcord and a good imagination!
Simple building guide helps little builders become master builders
LEGO® playset includes cool vehicles and characters that kids just love
LEGO® City fun building toys meet the highest quality standards
Every type of LEGO® building brick is safety tested to the max
| Part Number | 6288829 |
|---|---|
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Game Type | Kids |
| Gender | Unisex |
| Language | Bilingual |
| Maximum Number of Players | 99 |
| Minimum Number of Players | 1 |
| Number of Pieces | 93 |
| Package Depth (cm) | 7.21 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 2.84 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.26 kg |
| Package Weight (lb) | 0.57 lb |
| Package Width (cm) | 26.21 cm |
| Package Width (in) | 10.32 in |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | No Character | Other | Other | Other | Other | |
| Colour(s) | Multi-Colour | Assorted | Assorted | Assorted | Assorted |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
