This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The natural world in a playset – LEGO® DUPLO® Wild Animals of the World (10975) helps preschoolers discover and learn about the world’s wildlife and natural environments
22 animals – Meet pandas in Asia, lions in Africa, deer in Europe, an alpaca in South America, a bear in North America, a koala in Australia, penguins in the Antarctic… and lots more
Playful learning for animal-lovers – This build-and-play, world-wildlife playset is filled with animals and environments that inspire kids to learn and improve a variety of developmental skills
Includes 142 pieces
| Part Number | 6379271 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 142 |
| Package Depth (cm) | 58.20 cm |
| Package Depth (in) | 22.91 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 12.40 cm |
| Package Height (in) | 4.88 in |
| Package Weight (kg) | 3.21 kg |
| Package Weight (lb) | 7.08 lb |
| Package Width (cm) | 48.00 cm |
| Package Width (in) | 18.90 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Age Group | 4+ | 2+ | 2+ | 9+ |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
