This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® DUPLO® Disney Ariel's Undersea Castle (10922) entertains and stimulates young minds, developing social and emotional skills with a mermaid’s playground full of fun features and role-play stories
Featuring popular kids' movie characters Ariel and Flounder, this versatile toy is designed to encourage imaginative role play and inspire developmental progress
Turning Ariel and Flounder around on the carousel helps to build toddlers' fine motor skills
There’s also a slide to play on, a xylophone to make pretend music with, and a sunken treasure chest to open
With familiar figures, favourite locations and lots of fun features, these building toys provide preschoolers with the perfect introduction to playful learning and provide parents and caregivers with a chance to share precious developmental milestones with their little Disney fan
Measures over 11” (28 cm) high, 7” (20 cm) wide and 5” (13 cm) deep and combines easily with other DUPLO playsets for even more imaginative play possibilities
Ages 2+
| Part Number | 6288663 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 9.55 cm |
| Package Depth (in) | 3.76 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 0.59 kg |
| Package Weight (lb) | 1.30 lb |
| Package Width (cm) | 28.19 cm |
| Package Width (in) | 11.10 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | LEGO DUPLO Princess TM |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other |
