Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Kids can build a fearsome Mandalorian army, recreate exciting scenes from Star Wars: The Mandalorian TV show and develop their own exciting stories with this cool kids’ building toy (75267)
There are many ways to play out battles with 4 Star Wars™ Mandalorian warrior minifigures, each with stud-shooting blasters, a defense fort with an attachment point for a blaster, and a stud-shooting speeder bike
A fun way for young Star Wars™ fans to collect an army, and there are lots of LEGO® building bricks to inspire them to build and play solo, with friends and in combination with other LEGO Star Wars sets they own
Fast to build – and to rebuild after battles – the 102-piece Star Wars™ Mandalorian construction toy playset is a great-value gift for boys and girls aged 6+ on their birthday, at Christmas or for a special surprise
LEGO® Star Wars™ Mandalorian Speeder measures over 1” (4 cm) high, 3” (8 cm) long and 2” (6 cm) wide – a nice size to slip into your child's backpack along with the fort and minifigures for play on the go
Collectible LEGO® construction toy is powered by children’s creativity – no batteries required – so their adventures with Star Wars™ characters never stop!
Help even younger children develop their building skills with Instructions PLUS, available in the free LEGO® Life app, which allow them to zoom in on, rotate and visualize the construction model while they build
LEGO® Star Wars™ sets are brilliant for kids (and adult fans) to recreate iconic scenes from the Star Wars saga, make up their own unique stories or build and display the cool construction toys
Ever since 1958, LEGO® bricks have met the highest industry standards, which ensures that they connect perfectly and pull apart easily every time – no need to use the Force!
| Part Number | 6288994 |
|---|---|
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Game Type | Family |
| Gender | Unisex |
| Language | Bilingual |
| Maximum Number of Players | 99 |
| Minimum Number of Players | 1 |
| Number of Pieces | 102 |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Height (cm) | 14.10 cm |
| Package Height (in) | 5.55 in |
| Package Weight (kg) | 0.12 kg |
| Package Weight (lb) | 0.26 lb |
| Package Width (cm) | 19.10 cm |
| Package Width (in) | 7.52 in |
| Theme | No Theme |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.