This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Disney Belle's Castle Winter Celebration has elements and play starters to help youngsters grow their creative skills
Includes Starter Brick bases and walls that let even first-time builders experience the pride of constructing buildings and more, all on their own
Colourful castle features several rooms to explore, plus small accessory builds such as a vanity table with a brush, bow and tiara, a table and chair, and a fireplace to help inspire endless creative play
Youngsters can get right to adventuring with this fantastic set, featuring 2 mini-doll figures, Disney's Belle and the Beast, who can be transformed into the Prince and includes Mrs. Potts, Chip and Cogsworth, plus bird and snowman LEGO figures for Disney
With the castle measuring over 9” (23 cm) high, 9” (25 cm) wide and 6” (16 cm)deep, this fantastic set is designed to be constructed and played with over and over again
Ages 4+
| Part Number | 6288810 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 238 |
| Package Depth (cm) | 5.64 cm |
| Package Depth (in) | 2.22 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 0.59 kg |
| Package Weight (lb) | 1.30 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | LEGO Disney Princess |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
