Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.




Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The LEGO® l Disney Frozen II 41168 Elsa’s Jewelry Box Creation makes a perfect gift for fans of the Disney Frozen movies. This decorative jewelry box for kids is inspired by Elsa’s ice castle with snowflake decoration, and features a turntable function to make Elsa and the Nokk, a mythical water spirit, spin around and around. The drawer itself has a lock function to keep jewelry or favourite bits and pieces safe inside, and there's a mirror to see how the jewelry looks on. The Frozen jewelry box comes with 2 LEGO rings and includes 2 characters from the movie: Elsa and the Nokk.
LEGO® Disney Frozen II Elsa's Jewelry Box Creation includes an Elsa mini-doll figure and a Nokk LEGO® figure
Features an Elsa Frozen jewelry box with lockable drawer, mirror, spinning function for Elsa and the Nokk, and 2 LEGO® rings
Store favourite jewelry inside the drawer and flick the lock function to keep it safe
Beautiful trinket box makes an ideal birthday gift or Christmas gift for a fan of the Disney Frozen films
Disney characters can be removed and added to any existing LEGO® Disney minifigure and mini-doll figure collection
Measures over 9” (23 cm) high, 5” (15 cm) wide and 4” (12 cm) deep
Ages 6+
Includes 300 pieces
| Part Number | 6251063 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 7.60 cm |
| Package Depth (in) | 2.99 in |
| Package Height (cm) | 26.20 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.31 in |
| Package Weight (kg) | 0.62 kg |
| Package Weight (lb) | 1.37 lb |
| Package Width (cm) | 28.20 cm |
| Package Width (in) | 11.10 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | LEGO Disney Princess |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO