This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Young super heroes can relive Wonder Woman™ 1984 movie action with the LEGO® DC Wonder Woman vs Cheetah (76157) building kit. When Wonder Woman (Diana Prince™) encounters her archenemy, Cheetah (Dr Barbara Minerva™), at the transmitter tower, the scene is set for an epic battle!
This 2-sided model includes a high-tech bunker and a revolving transmitter tower. When kids bring Wonder Woman™ (Diana Prince™) and her archenemy, Cheetah (Dr Barbara Minerva™), to the scene… anything can happen!
A winged Wonder Woman™ and Cheetah minifigures provide super-hero action, while a Max™ minifigure is at the control center. High above, the transmitter tower rotates through 360 degrees and up and down
Measuring 7” (19 cm) high and 6” (17 cm) wide, with a radar dish measuring 7” (20 cm) across, the LEGO® DC Wonder Woman™ vs Cheetah (76157) set encourages imaginative play on a large scale
Ages 8+
| Part Number | 6289562 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 371 |
| Package Depth (cm) | 7.59 cm |
| Package Depth (in) | 2.99 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 0.60 kg |
| Package Weight (lb) | 1.32 lb |
| Package Width (cm) | 28.19 cm |
| Package Width (in) | 11.10 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
