This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This fearsome, fire-breathing dragon toy allows kids to boost their imagination. Children will love assembling the posable dragon figure with head, jaw, legs, tail, wings and claws, as well as an opening treasure chest full of parts. The 3-in-1 building freedom offers kids the joy of building a dragon, saber-toothed tiger or scorpion, or creating their own original creature. This building toy encourages imaginative play whilst developing creativity, making a fantastic gift for any occasion.
Support kids’ imaginative role play with this exciting set, featuring 3 models in 1: A fire dragon, a saber-toothed tiger and a scorpion. It makes a great gift for kids as building and rebuilding extends the play endlessly!
Who dares face these creatures? Kids can stretch their building skills as they fly with a fire dragon, face a saber-toothed tiger, dodge a scorpion strike or let their creativity loose and build whatever they like
3 building options in 1! This set develops building skills as kids make a Creator 3in1 Fire Dragon (31102), saber-toothed tiger or a scorpion. The models can be played with solo or combined with other LEGO® sets
Fans of creative building will love this cool set. The red, blue and yellow fire dragon, stealthy saber-toothed tiger and sleek scorpion make a great Christmas, birthday or anytime gift for boys and girls aged 7 and up
Posable and ready for adventure! With the Fire Dragon measuring over 4” (11 cm) high, 12” (32 cm) long and 9” (25 cm) wide, this incredible animal action toy is big enough for playing out serious fantasy stories!
Powered by a child’s imagination for hours of endless fun! Battery-free toys help boost kids’ independent play and problem-solving skills and give them the joy of coming up with new stories all on their own
Open the box and the creative play begins with building and rebuilding any 1 of the 3 model toys. Easy-to-follow instructions help make assembly a snap for kids, leading to pride in creating and loads of fun
Give youngsters endless possibilities to play with LEGO® Creator 3-in-1 sets. This cool animal building toy lets kids grow their creativity and building skills as they develop new stories with each rebuild
LEGO® bricks meet the highest industry standards, so they are consistent, compatible and connect and come apart easily every time – it's been that way since 1958
| Part Number | 6288726 |
|---|---|
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Game Type | Kids |
| Gender | Unisex |
| Language | Bilingual |
| Maximum Number of Players | 99 |
| Minimum Number of Players | 1 |
| Number of Pieces | 234 |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.34 kg |
| Package Weight (lb) | 0.75 lb |
| Package Width (cm) | 26.21 cm |
| Package Width (in) | 10.32 in |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | No Character | Other | Other | Other | Other | |
| Colour(s) | Multi-Colour | Assorted | Assorted | Assorted | Assorted |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
