This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Explore mysteries under the ice in the LEGO® City Arctic Ice Glider, featuring an opening cockpit, four skids and a spinning fan rotor
Accessory elements include two remote tracker beacons, computer tablet, radio, saw and a pair of snowshoes
Open the cockpit and sit the minifigure in the ice glider, then spin the rotor and head off exploring
Includes an arctic explorer minifigure
Ice glider measures over 2” (6 cm) high, 4” (11 cm) long and 3” (8 cm) wide
Ages 5-12
Includes 50 pieces
| Part Number | 6212247 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 50 |
| Package Depth (cm) | 5.84 cm |
| Package Depth (in) | 2.30 in |
| Package Height (cm) | 9.09 cm |
| Package Height (in) | 3.58 in |
| Package Weight (kg) | 0.08 kg |
| Package Weight (lb) | 0.18 lb |
| Package Width (cm) | 12.19 cm |
| Package Width (in) | 4.80 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 50 | 276 | 184 | 395 | 259 | |
| Package Depth (cm) | 5.84 cm | 6.20 cm | 6.10 cm | 7.10 cm | 6.20 cm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
