This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Star Wars: Andor fans can play out an action-packed Ambush on Ferrix with this LEGO Star Wars (75338) set. It features a Mobile Tac-Pod with an opening top and side for easy access to the detailed interior, adjustable wings for flight and landing modes and a rotating double stud shooter, plus a speeder bike for Cassian Andor and Luthen Rael to ride on. There are 3 LEGO minifigures, each with a blaster pistol for battle play.App-assisted buildingThis construction toy playset makes a top gift for kids aged 9 and up. Fun to build solo or with others, it comes with illustrated building instructions. And check out the LEGO Building Instructions app for digital instructions and intuitive viewing tools.Cool building toysThe LEGO Group has been recreating iconic starships, vehicles, locations and characters from the Star Wars universe since 1999. There is a huge array of buildable models for play and display that will excite fans all ages.
Kids can play out an Ambush on Ferrix with this buildable LEGO® 75338 Star Wars: Andor Vehicle Toy Playset featuring a mobile Tac-Pod, speeder bike and 3 Star Wars: Andor characters
3 LEGO® Star Wars™ minifigures – Cassian Andor, Luthen Rael and Syril Karn, each with blaster pistols for battle play
Mobile Tac-Pod – Opening top and sides for access to the detailed interior, pilot seat, space for up to 5 LEGO® minifigures, adjustable wings, rotating double stud shooter and a rear access ramp
| Part Number | 6385819 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 679 |
| Package Depth (cm) | 28.20 cm |
| Package Depth (in) | 11.10 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 9.55 cm |
| Package Height (in) | 3.76 in |
| Package Weight (kg) | 0.77 kg |
| Package Weight (lb) | 1.70 lb |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Age Group | 4+ | 9+ | 4+ | 5+ | 9+ |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
