Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Pick up available 09:00 a.m., May 13
Only 4 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Give kids aged 7+ who love toy boats and cool vehicle models a gift they’ll adore with Stephanie's Sailing Adventure (41716). They can join LEGO Friends Stephanie, who has achieved her dream of joining a crew who are attempting to break a world-record time for sailing around the globe.Realistic details launch creative playAuthentic details such as a flexible sail and a ship’s wheel that actually turns spark imaginative stories of adventure on the high seas. This creative set also helps kids learn about the epic achievement of a world-renowned sailor when they take part in Stephanie’s dream journey in which she gives her all in pursuit of sporting excellence.Building for the digital ageThe set comes with clear printed instructions and kids can also access digital building instructions about how to make this sailing boat. This interactive guide is available from the LEGO Building Instructions app and lets kids rotate, zoom and view their creation in 3D!
Give sea-loving kids a fun toy with LEGO® 41716 Friends Stephanie’s Sailing Adventure for action-packed creative play
Included are the bricks and pieces kids need to construct a realistic racing boat with a flexible sail and a finish-line build, plus 3 LEGO® Friends mini-dolls for role-play fun
Kids build the boat then imagine crewing it under the expert supervision of Capt. Maxine in a bid to beat a world-record time for sailing round the globe
| Part Number | 6379096 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 4 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 304 |
| Package Depth (cm) | 38.20 cm |
| Package Depth (in) | 15.04 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 5.65 cm |
| Package Height (in) | 2.22 in |
| Package Weight (kg) | 0.63 kg |
| Package Weight (lb) | 1.39 lb |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
Subtotal for 3 items$140.97$145.97
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Home Tester Club
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

